OKSChess.org
Scholastic Extension of the USCF State Chapter Oklahoma Chess Association.

OSCO tournaments are rated with Chess eXpress Ratings, plus USCF for Premier Sections, with no membership fees.

Angelique Chen Tops The Most Improved Players List For 2019-20

Congratulations to Ryan Amburgy for achieving a historic place in the OSCO 2000 Hall of Fame.

Oklahoma's 2019 National Invitational Representatives
Denker High School Invitational: Howard Zhong of Norman
Barber K-8 Invitational: Naren Pullela of Edmond
National Girls Invitational: Viktorija Zilajeva of Moore


If you're not receiving OSCO Scholastic Chess Update messages, email to get on our list. We will not share your info

.

Home | Donations | Contact | What's New | Tournament Results | Most Improved | National Invitationals Info | OSCO Hall of Fame | Champions | Schools & Clubs | Benefits of Chess | Start a Scholastic Chess Club | FAQ | Memberships | Governance | Interactive Games | Training | News | Links


Final Team Standings

Albert Rine Memorial 20th Oklahoma Grade Championship at Union High School in Tulsa

Grades K-1

Plc

Code

Name (Players:Top 3 used)

Score

1

OKCCAS

Casady School, OKLAHOMA CITY,OK (2)

3

School Team Champion

Grade 2

Plc

Code

Name (Players:Top 3 used)

Score

1

NORRE

Roosevelt Elementary, NORMAN,OK (4)

11

School Team Champion

2

OKCCAS

Casady School, OKLAHOMA CITY,OK (5)

7

3

*NORCC

Norman Chess Club Team, NORMAN, (3)

5

Club Team Champion

Grade 3

Plc

Code

Name (Players:Top 3 used)

Score

1

*NORCC

Norman Chess Club Team, NORMAN, (3)

11

Club Team Champion

2

TAHWPS

Woodall Public School, TAHLEQUAH (4)

7.5

School Team Champion

3

TULUS

University School, TULSA,OK (4)

7

4

*TULRR

Rating Raiders Club, TULSA,OK (2)

6.5

5

OKCCAS

Casady School, OKLAHOMA CITY,OK (2)

5.5

Grade 4

Plc

Code

Name (Players:Top 3 used)

Score

1

OKCCAS

Casady School, OKLAHOMA CITY,OK (6)

10

School Team Champion

2

*NORCC

Norman Chess Club Team, NORMAN, (3)

8.5

Club Team Champion

3

JENSEE

Jenks Southeast Elementary, JENKS (2)

5.5

4

TAHWPS

Woodall Public School, TAHLEQUAH (4)

5

5

*EDBLD

Board Lords Club, EDMOND,OK (2)

5

Grade 5

Plc

Code

Name (Players:Top 3 used)

Score

1

TULUS

University School, TULSA,OK (3)

10

School Team Champion

2

TAHWPS

Woodall Public School, TAHLEQUAH (6)

9.5

3

*EDABC

ABC Chinese School, EDMOND, OK (2)

8

Club Team Champion

4

*EDBLD

Board Lords Club, EDMOND,OK (2)

7.5

5

TAHBRG

Briggs School, TAHLEQUAH,OK (7)

7

6

BACLI

Country Lane Intermediate, BROKEN ARROW (4)

7

Grade 6

Plc

Code

Name (Players:Top 3 used)

Score

1

*TULRR

Rating Raiders Club, TULSA,OK (2)

7.5

Club Team Champion

2

OKCBIM

Belle Isle Middle School, OKLAHOMA CITY (2)

7

School Team Champion

3

NORWMS

Whittier Middle School, NORMAN, (2)

6

4

TAHWPS

Woodall Public School, TAHLEQUAH (4)

6

5

JENEI

Jenks East Intermediate, JENKS, (2)

4

Grade 7

Plc

Code

Name (Players:Top 3 used)

Score

1

OKCCAS

Casady School, OKLAHOMA CITY,OK (2)

6.5

School Team Champion

Grade 8

Plc

Code

Name (Players:Top 3 used)

Score

1

*TULRR

Rating Raiders Club, TULSA,OK (4)

9

Club Team Champion

2

*EDBLD

Board Lords Club, EDMOND,OK (2)

5

3

TULU8

Tulsa Union 8th Grade Center, TULSA (2)

4

School Team Champion

Grade 9

Plc

Code

Name (Players:Top 3 used)

Score

1

*TULRR

Rating Raiders Club, TULSA,OK (2)

5.5

Club Team Champion

Grade 10

Plc

Code

Name (Players:Top 3 used)

Score

1

EDNHS

Edmond North High School, EDMOND (2)

2

School Team Champion

Grade 11

None

Grade 12

None